Enrichment activities

Enrichment is highly valued at Bentley Wood High School. We aim to offer a wide variety of clubs and societies to develop our student’s interests and encourage lifelong learning. Our current co-curriculum provision can be seen below, however students also have access to a range of revision and coursework clubs (not included below) that are run by departments during their time in Key Stage 4.

Before/During School 12:40-1:20 (Wed: 1pm-1:30pm)
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
Chamber Orchestra:
All Years
Mrs Bancroft
113: 12:50 - 1:20
Wind Band: All Years
Ms Jones
113: 12:50 - 1:20
String Group: All Years
Ms Sekai
Dance Studio:
1:00 - 1:30
Badminton: All Years
Ms Jones
Sports Hall
Football
Coach
12:40 - 1:30
Interventions:
Y7 & Y8
Mrs Joannou
106/107: 12:30 - 1:20
Games Club:
Y7 & Y8
Mrs Joannou
106: 12:30 - 1:20
BW News:
All Years
Mr Calnan
107 - 1:00 - 1:20
Junior Choir:
Y7 & 8
Ms Parkes
113: 12:50 - 1:20
Drum Group: All Years
Mr Temple
113: 12:50 - 1:20
Maths Interventions: Y7
Ms Jobling
W6: 12:30 - 1:15
Count on Us:
Year 7
Mrs Alzabin & Mr Shah
12:30 - 1:20
Drop In session:
Year 7 & Y8
Mrs Joannou
106: 12:50 - 1:30
Costume Club:
Y10 Ms Williamson
106: 12:50 - 1:20
MFL KS3 Club
Mrs Keller
202: 12:50 - 13:20
  Study Support:
Year 11
Mrs Bedlow
W10: 12:30 - 1:15
German Support:
Y11 (By Appt)
Mrs Shah
202: 12:50 - 1:25
Eco Club: All Years
Ms Haria
302: 1:00 - 1:20
Colouring Club: Y7-11
Mr Curtis
217: 12:40 - 1:20
  Eco Club: All Years
Miss Perera
305: 12:50 - 1:20
Textiles Club:
Y10 & Y9
Ms Williamson & Miss March
106: 12:50 - 1:30
Homework/Catch Up: Y7 & Y8
Mrs Joannou
Room TBC: 12:40 - 1:20
 
  PE Excellence Club: Y7 & Y8
Ms Chandler
Sports Hall: 12:40 - 1;15
Senior Choir Club: Y9 - 13
Mrs Bancroft
113: 1:00 - 1:20
French Support: Y9 & 10 (By Appt)
Mrs Townley
MFL Office: 12:30 - 1:20
 
  GCSE Art Club: Y9-11
Mrs Wigglesworth
W1 : 12:30 - 1:15
Textiles Club: Y9
Ms Williamson & Miss March
106: 12:50 - 1:20
German Club: Y7
Mrs Shah
W8: 12:30 - 12:50
 
  English Interventions: Y7
Ms Bairstow
W6 : 12:30 - 1:15
     
 
After School
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
Trampolining (GCSE PE only)
Coach
Gym : 3:15 - 4:15
Netball: Y8 & 9
Ms Stoodley
Netball Courts: 3:15 - 4:15
Netball: Y7, 10  & 11
Ms Chandler/Ms Bannon
Netball Courts: 3:15 - 4:15
Basketball
Sports Hall 3:15 - 4:15
Rock Band: All Years
Mr Temple
113: 3:10 - 4:30
Duke of Edinburgh
Mr Varley, Mr David, Ms Jobling(x2)
W2/W3: 3:15 - 4:00
Football: All Years
Ms Jones
Field: 3:15 - 4:15
Crest Club: Y8
Mrs Howell
W11
Homework Support: Y8
Mrs Howell
107/ Innovation 
IntoFilm
Mr Zabielski & Mrs Willner-Fraser
V2 or Drama Studio: 3:30-5:30
German Support: Y11 (By Appt)
Mrs Shah
202: 3:15 - 4:15
Homework Support: Y8
Mrs Howell
107/ Innovation Area
German Support: Y11 (By Appt)
Mrs Shah
202: 3:15 - 4:15
Duke of Edinburgh
Mr Varley, Mr David, Ms Jobling(x2)
W2/W3: 3:15 - 4:00
Fitness
Ms Sheelan
Dance Studio: 3:15 - 4:15 
Homework Support: Y 11
Mrs Bedlow
108: 3:15 - 4:00
Duke of Edinburgh
Mr Varley, Mr David, Ms Jobling(x2)
W2/W3: 3:15 - 4:00
Homework Support: Year 11
Mrs Bedlow
108: 3:15 - 4:00
Code Club:
Ms Raja
108: 3:15 - 4:00
Symposium Debate Club: All Years
Mr O'Sullivan
W4: 3:20 - 4:15 
Rubiks Cube
Ms Samawe
V15: 3:15 - 4:00
Art: Y10 & 11
Ms Tebby
116
Robotics: All Years
Mr Calnan
STEAM Room: 3:15 - 4:00
Science Club: All Years
Ms O'Gorman
304: 3:15 - 4:15
Badminton: Squad Only
Mr Patel
Sports Hall: 3:15 - 4:15 
  Textiles Club: Y10
Ms Williamson & Miss March
106: 15:10 - 16:00
PE Practical Club: GCSE
Ms Jones & Ms Stoodley
Sports Hall: 3:15 - 4:00
  Stitch Club: Y7 & Y8
Mrs Williamson
106: 3:00 - 4:30
  Stich Club: Y7 & 8
Ms Williamson
106: 3:15 - 5:15
RS Revision: Y11
Ms Teixeira
W2: 3:15 - 4:00
   
  KS4 Food & Nutrition Study Club
Mrs Williams
104: 3:10 - 4:30
     
  Core Practical Video Making: Y10
Mr Koyejo/Mr Satori
302: 3:15 - 4:30
     
  Young Philosopher's Club: Y8
Ms Teixeira
W4: 3:20 - 4:10
     
  MFL French Club
Ms Williams/Ms Codrean
204: 3:15 - 4:00
     
  MFL Spanish Club
Ms Graham/Ms Garcia
209: 3:15 - 4:00